Jak rozpoznać Australijczyka po „odgłosie paszczowym”

6 Wrz

Australijczyka spośród innych anglojęzycznych nacji rozpoznać można na kilka różnych sposobów, przy czym najprościej po „odgłosie paszczowym”. Tutaj metod jest kilka.

Metoda pierwsza to metoda na niezrozumienie. Bo niektórzy twierzą, że w pierwszych dniach przebywania z Australijczykami nie da się ich zrozumieć. Więc można właśnie tak – nie rozumiesz co człowiek (anglojęzyczny) do ciebie mówi, że bełkocze, to może jest Australijczykiem. Z akcentem na słowo ‚może’. Bo przeciętny Irlandczyk czy Szkot też bełkocze i zazwyczaj pozostaje niezrozumiały przez otoczenie znacznie dłużej niż kilka dni.

Że metoda na niezrozumienie ma niski stopień skuteczności, to lepiej spróbować metodę na akcent. Niektórzy twierdzą, że australijski akcent jest podobny do amerykańskiego. Nie mają racji. Australijskie brzmienie języka angielskiego jest tak inne od amerykańskiej wersji, jak amerykańska jest daleka od brytyjskiej. Na dowód filmik . Wywiad z Australijskim aktorem Ericiem Bana w amerykańskiej telewizji. Różnica w akcentach jest kolosalna, i jeśli ktoś tego nie słyszy to zupełnie nie wiem jak to możliwe.

Jeśli metoda na akcent jest za trudna, to jest też metoda na słowa-klucze. Jest ich kilka, ale wystarczy ograniczyć się do dwóch. Po pierwsze – no worries.  Australijczycy w zasadzie nie używają takich słów jak ok, sure czy no problem. Za to no worries słyszy się od nich bez przerwy. Shall we have a beer? No worries! Can I sit here? No worries! I’m going out. No worries. I’ll call you later. No worries! Nie ma chyba badań na ten tamat, ale stawiam głowę, że no worries jest w pierwszej trójce najczęściej wypowiadanych w Australii słów. Drugie słowo-klucz to mate. W Australii każdy jest twoim mate, bez względu na to czy się znacie, czy nie. Hi mate, thanks mate, no worries mate,  sure mate, don’t worry mate.

Jest jeszcze metoda na intonacje. Australijczycy namiętnie mówią w taki sposób jakby ciągle zadawali pytania.  Nie będę tłumaczyć o co chodzi. Zobaczcie pierwszą minutę poniższego filmiku i będziecie wiedzieć  w czym rzecz :) (wymagana znajomość angielskiego)

Reklamy

Komentarzy 5 to “Jak rozpoznać Australijczyka po „odgłosie paszczowym””

 1. Marta 6 września 2010 @ 07:43 #

  az sie lezka w oku zakrecila… artykul mistrz!

 2. Marek 6 września 2010 @ 23:04 #

  Ciekawe ciekawe. Mnie osobiscie i estetycznie brytyjski akcent jakos odrzuca. Natomiast uwielbiam, jesli dobrze go nazywam, poludniowo-amerykanski. Cos co mozna uslyszec w serialu „My name is Earl”. A australijski chcialbym kiedys uslyszec na zywo:) Pozdrawiam

 3. holofernes1978 8 września 2010 @ 01:44 #

  Dawno sie tak nie usmialem! Swietnie napisane no i ten watek o akcencie! Odkrywczy!
  „Jezus byl Australijczykiem…” :-)
  Pozdrawiam i okazyjnie zapraszam na bloga naszego sydneyskiego: http://lecimydoaustralii.blogspot.com/

 4. Anna 8 września 2010 @ 23:37 #

  Pracowałam z Irlandczykami, Brytyjczykami (w tym Anglikami i Szkotami) i z Australijczykami i akurat jeżeli chodzi o wyrażenie ‚no worries’ to jest ono bardzo często używane przez inne anglojęzyczne nacje, gdzie jest chyba najczęstszą odpowiedzią na ‚thank you’ i substytutem takich wyrażeń jak ‚sure’, ‚no problem’ czy ‚you’re welcome’. Tak jest np. w Irlandii, więc nie uważałabym tego za jakiś wyznacznik australijskiego akcentu. Za to na pewno jest nim intonacja oraz specyficzna zbliżona do brytyjskiej ‚płaskość’ głosek, jak w wyrażeniu ‚car park’, przy wymowie którego Australijczycy praktycznie pomijają ‚r’, znacznie przedłużając głoskę ‚a’.

  • pharlap 8 listopada 2010 @ 08:42 #

   Filmik z Adamem Hillsem doskonały, Eric Bana ma wg mnie nieco wygładzony akcent jak na migranta pierwszego pokolenia przystało. Spotkałem się ze stwierdzeniem (Anglika oczywiście), że Australijczycy sami się napiętnowali swoim akcentem jako osobnicy gorszej kategorii. To napewno za mocne stwierdzenie, ale mnie tutejszy akcent się nie podoba, szczególnie w wykonaniu kobiet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s